Cecilie Loveid ile Oyun Yazarlığı Atölyesi - 14 Kasım
Cecilie Loveid ile Oyun Yazarlığı Atölyesi - 14 Kasım

Cecilie Loveid ile Oyun Yazarlığı Atölyesi (14 Kasım)

  zoom.us

  12.00 - 14.00

30’dan fazla oyun metni yazmış ödüllü oyun yazarı, şair ve roman yazarı Cecilie Loveid Yeni Metin Atölyeleri kapsamında oyun yazarlığına giriş niteliğinde bir atölye verecektir. 


* Bu etkinlik Norveç Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir. 
* Yeni Metin Atölyeleri 2021 katılımcılarına ücretsizdir.

Cecilie Loveid 

Cecilie Løveid, Mysen'de doğdu ve büyükannesi ve büyükbabasıyla Bergen'de büyüdü. Görsel sanatçı olmak için çalışırken yazar olmayı seçti. Ancak görsel sanata olan ilgisi tüm metinlerinde görülebilir.

1969'da Åtte fra Bergen antolojisiyle ilk çıkışından bu yana son derece üretken çalışmalar ortaya koydu. Metinlerinin karakteristik özelliği olan lirik düzyazı tarzı, tür bakımından onları sınıflandırmayı zorlaştırmaktadır. İlk bağımsız yayını olan 1972'deki Most adlı romanı ve Tenk om isen skulle komme (1974), Alltid skyer over Askøy (1976) Mørkets muligheter (1976) ve Fanget villrose (1977) gibi metinleri lirik düzyazı olarak nitelendirlebilir. En ses getiren ve eleştirmenler tarafından coşkuyla karşılanan lirik düzyazı romanı Sug (1979) olmuştur.

Radyo oyunları Du, bli onu (1979) ve Prix Italia'yı kazandığı Måkespisere (1982) ile yazıları belirleyici bir dönüşüme doğru evrildi. Bunları bir dizi başka radyo oyunu ve drama izledi: Vinteren Revner oyunu (1983), radyo oyunu Lydia (1984), radyo performansı Vift. En barnesang (1985) ve Fornuftige dyr (1986). Tiyatro ve yayın medyası yeni, radikal deneylere açıldı. Kan du elske? (NKR, Norveç Yayın Kurumu), Dusj, 2 kişilik 1 opera (Bergen Uluslararası Festivali), Balansedame, Fødsel er musikk, Dobbel nytelse,  Badehuset (Verdensteatret playhouse ile işbirliği içinde) ve Tiden mellom tidene (Lilith Teater playhouse ile işbirliği içinde) gibi eserlerinde dans, resim ve müzik gibi sanatsal ifade araçlarını kullanıyor. 

Yazarın ayrınca; Lille Pille og lille Fille i den dype skogs teater,  Hund får besøk, ve Den riktige vind adlı çocuk kitapları da bulunmaktadır. Drama üçlemesi Barock Friise, Maria Q, Rhindøtrene,  Cecilie Løveid'in şiirsel yetki kullanarak kendi dönemlerine yerleştirdiği tarihi kişiliklere dayanmaktadır. Eserlerinin çoğu tercüme edilmiş, yayınlanmış veya çeşitli ülkelerde seslendirilmiştir.

Cecilie Løveid, modern Norveç edebiyatı ve tiyatrosunun en önemli ve özgün yazarlarından biri olarak kabul edilir ve İskandinav modernizminin yenilenmesinde merkezi bir figürdür.

SAHNEYİ KEŞFET!


Whatsapp Teknik Destek Hattı
Tel. No: +90 535 826 36 51
YENİPERFORM © 2020. Tüm hakları saklıdır.
“Digital Perform projesi, Almanya Dışişleri Bakanlığı, Goethe-Institut ve ortakları tarafından Uluslararası Yardım Fonu kapsamında desteklenmektedir. www.goethe.de/relieffund
Whatsapp Teknik Destek Hattı Tel. No: +90 535 826 36 51
Bu site SIM Creative&Digital tarafından hazırlanıştır.