Oyun Yazarlığı Atölyesi
Oyun Yazarlığı Atölyesi

GalataPerform, Yeni Metin Projesi kapsamında Dijital Eğitim Modeliyle İspanya, Norveç, Romanya, Fransa ve İşveç’ten ve Türkiye’den oyun yazarları, yönetmenler ve eğitmenlerin katılımıyla 6 ay sürecek atölyeler düzenliyor. 

Şubat 2021 itibariyle başlayan atölyeler 6 ay devam edecek ve katılımcılar oyun yazarlığında dramaturji, tiyatro tarihi, çağdaş yapı ve içerik alanlarında kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklar. 

Dijital Eğitim Modeli kapsamında katılımcıların takip edeceği önceden kaydedilmiş eğitim videoları yer alacak. Ek olarak katılımcılara e-kitap olarak hazırlanan Yeni Metin Oyun Yazarlığı 101 kitabı ve proje kapsamında yazılan ya da çevrilen oyun metinlerinden 20 kitaplık bir seçki sunulacak

Atölyelere katılacak yazar adayları için hazırlanan eğitim materyallerinin yanında katılımcılar haftada bir gün çevrimiçi araçlar üzerinden GalataPerform’un eğitmen kadrosuyla çevrimiçi eğitimler alacaklar.

Hibrit yöntemle düzenlenecek Oyun Yazarlığı Atölyesi’ne katılan yazar adayları için ayrıca 2021 yaz başında şehir dışında 10 günlük bir yüz yüze eğitim kampı hazırlanıyor. Bu eğitimler sürecinde yazılacak oyunlar kampta yapılacak okumalar ve geri bildirimler neticesinde bir seçki şeklinde Yeni Metin Festivali 10 için hazır hale gelecek.


Yeşim ÖZSOY

Yazar/yönetmen/oyuncu Yeşim ÖZSOY yurt içinde ve dışında farklı festivallerde ve etkinliklerde oyunları sahnelenen, oyunları farklı dillere çevrilen, Amerika’da Northwestern Üniversitesi Gösteri Sanatları Araştırmaları’nda yüksek lisans yapmış, Columbia Üniversitesi Tiyatro Tarihi ve Teorisi derslerinin yanı sıra Sarah Lawrence College’da Oyunculuk, Yazarlık ve Yönetmenlik Uygulamalı lisans eğitiminden dersler almış, Boğaziçi Üniversitesi ve Studio Oyuncularında eğitmenlik yapmış çok yönlü, Afife ödüllü bir sanatçı.

Ferdi ÇETİN

İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimini tamamlayan Ferdi Çetin, GalataPerform bünyesinde dramaturg ve “Proje Direktörü” olarak çalışmaktadır. Çetin’in Evimizi Böyle Yaktım isimli öykü kitabı Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Çetin aynı zamanda “Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar” oyunun yaratıcı ekibi ba- tiyatro’nun kurucularından biri ve yazarıdır.

Ozan Ömer AKGÜL

Yeni Metin Yeni Tiyatro atölyelerinde eğitmenlik, “Eğitim ve İçerik Sorumlusu” olarak çalışan yazar ve dramaturg Ozan Ömer Akgül, İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimini sürdürmekte ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak akademik kariyerine devam etmektedir. Aynı zamanda Tiyatro Eleştirmenleri Birliği yönetim kurulu üyesi ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde jüri üyeliği görevlerini de sürdürmektedir. Akgül’ün akademik yazıları, eleştirileri ve öyküleri çeşitli mecralarda ve Ölüm Tarlaları, Melekler Düşerken ve Doğum adlı üç oyunu Toplu Oyunları-1 başlığıyla Mitos Boyut Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Yurtiçinden Misafir Eğitmenlerle Atölyeler

Bu sene program kapsamında Yeni Metin Atölyeleri’nde Ahmet Sami Özbudak, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Okan Urun ders veriyor. 

Yurtdışından Misafir Eğitmenlerle Atölyeler

Bu sene programa dahil olacak yabancı eğitmenler İspanya, Norveç, Romanya, Fransa ve İşveç’ten seçilecek. İlerleyen zamanda ilan edilecek yabancı eğitmenler programın önemli bir parçası. Geçtiğimiz yıl bu kapsamda Yeni Metin Atölyelerinde Frederik Brattberg, Marilia Samper, Iona Paun, Helena Tornero, Gianina Carbunariu ve Carles Batlle ders verdi. 


SAHNEYİ KEŞFET!


Whatsapp Teknik Destek Hattı
Tel. No: +90 535 826 36 51
YENİPERFORM © 2020. Tüm hakları saklıdır.
Bu site SIM Creative&Digital tarafından hazırlanmıştır.