Oyun Yazarlığı Atölyesi
Oyun Yazarlığı Atölyesi
Oyun Yazarlığı Atölyesi

Yeni Metin Projesi kapsamında 2012’den bu yana düzenli olarak gerçekleşen ve bu yıl 11.si düzenlenecek olan Oyun Yazarlığı Atölyesi dijital eğitim modeliyle Ekim ayında başlıyor.

Katılımcılar, 7 ay devam edecek atölye kapsamında kendi oyunlarını yazarak çağdaş oyun yazarlığı alanında yapı ve içerik bakımından kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklar. 

4 değişik ülkeden 5 oyun yazarı; Cecilie Loveid, Joan Yago, Athena Farrokhza, Demian Vitenza ve Magne van den Berg ile Yeni Metin Oyun Yazarlığı Atölyesi kapsamında buluşmalar ve atölyeler gerçekleştirecekler.

Atölye İşleyişi Hakkında

Oyun Yazarlığı Atölyesi, online ve yüz yüze toplantılar olmak üzere hibrit yöntemle gerçekleşecektir. Dersler ağırlıklı olarak Zoom üzerinden gerçekleşecek olup atölye bitiminde katılımcıları ve eğitmenleri bir araya getiren bir kamp düzenlenecek.

Online derslere ek olarak atölye katılımcılarına  eğitim videoları ve oyun metinlerinden oluşan online eğitim seti verilecek. 

Oyun Yazarlığı Atölyesi'nde 3 ayın sonuna gelindiğinde birebir danışmanlık süreci başlayacak. Katılımcılar bu süreçte uzman eğitmenlerden danışmanlık alarak oyunlarını yazmaya başlayacaklar. Atölye süreci sonunda yazılan oyunlardan bir seçki 2022 11. Yeni Metin Festivalinde okuma tiyatrosu olarak seyirci ile buluşacak.

Atölye Başlangıç Tarihi ve Süresi

Atölye 16 Ekim – 14 Mayıs tarihleri arasında Çarşamba ve Cumartesi olmak üzere haftada iki gün 2’şer saat olarak gerçekleşecek. 

Başvuru Detayları

Atölye, oyun yazarlığına ilgi duyan tüm yazar adaylarının katılıma açıktır. 

Erken Başvuru İmkanı - Atölyeye erken kayıt olarak %15 indirimli ödeme avantajından yararlanmak mümkün. Erken başvuru için son tarih 20 Eylül Pazartesi'dir.

Burs İmkanı - Atölyede burslu olarak yer almak isteyen katılımcılar 30 Eylül Perşembe'ye kadar yazdığı 5 sayfalık bir kurmaca metni özgeçmişi ile birlikte yenimetin@galataperform.com adresine gönderebilirler. 

Atölye hakkında detaylı bilgi için yenimetin@galataperform.com adresine mail atabilir veya +905302602524 no’lu numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Aylık Ödeme 800 TL (KDV Dahil)
Eğitmenler Hakkında

Oyun Yazarlığı Atölyesi’nde Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin, Ozan Ömer Akgül ve Ahmet Sami Özbudak düzenli olarak eğitim verecek. Bu eğitmen kadrosuna ek olarak Türkiye’den konuk oyun yazarları, dramaturglar ve teorisyenler atölyede eğitim verecek. Ayrıca program başlangıcında Hollanda, İspanya, İsveç, Norveç ve Kosova'dan oyun yazarları, giriş seviyesinde yazarlık eğitimi verecek. Programın ilerleyen döneminde ise Fransa, Romanya, Portekiz, Macaristan ve İtalya’dan oyun yazarları, ustalık sınıfı Oyun Yazarlığı Atölyesi yapacak. 


Yeşim ÖZSOY

Yazar/yönetmen/oyuncu Yeşim ÖZSOY yurt içinde ve dışında farklı festivallerde ve etkinliklerde oyunları sahnelenen, oyunları farklı dillere çevrilen, Amerika’da Northwestern Üniversitesi Gösteri Sanatları Araştırmaları’nda yüksek lisans yapmış, Columbia Üniversitesi Tiyatro Tarihi ve Teorisi derslerinin yanı sıra Sarah Lawrence College’da Oyunculuk, Yazarlık ve Yönetmenlik Uygulamalı lisans eğitiminden dersler almış, Boğaziçi Üniversitesi ve Studio Oyuncularında eğitmenlik yapmış çok yönlü, Afife ödüllü bir sanatçı.

Ferdi ÇETİN

İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimini tamamlayan Ferdi Çetin, GalataPerform bünyesinde dramaturg ve “Proje Direktörü” olarak çalışmaktadır. Çetin’in Evimizi Böyle Yaktım isimli öykü kitabı Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Çetin aynı zamanda “Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar” oyunun yaratıcı ekibi ba- tiyatro’nun kurucularından biri ve yazarıdır.

Ozan Ömer AKGÜL

Yeni Metin Yeni Tiyatro atölyelerinde eğitmenlik, “Eğitim ve İçerik Sorumlusu” olarak çalışan yazar ve dramaturg Ozan Ömer Akgül, İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimini sürdürmekte ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak akademik kariyerine devam etmektedir. Aynı zamanda Tiyatro Eleştirmenleri Birliği yönetim kurulu üyesi ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde jüri üyeliği görevlerini de sürdürmektedir. Akgül’ün akademik yazıları, eleştirileri ve öyküleri çeşitli mecralarda ve Ölüm Tarlaları, Melekler Düşerken ve Doğum adlı üç oyunu Toplu Oyunları-1 başlığıyla Mitos Boyut Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Ahmet Sami ÖZBUDAK

Ahmet Sami Özbudak, üniversite eğitimi için İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arşivcilik Bölümü’ne girdi. 2013 yılında 'İz' isimli oyunu GalataPerform prodüksiyonu olarak seyirciyle buluştu. Özbudak, bu oyunla Avrupa'nın en prestijli ödüllerinden birisi olarak gösterilen Heidelberger Stückemarkt Avrupa Genç Yazar Ödülü'nü aldı. Kendisine aynı oyunla 2013 yılında ‘‘Tiyatro.. Tiyatro Dergisi” yılın oyun yazarı ödülü geldi. 2014 yılında bu oyunla Afife Ödülleri kapsamında Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü aldı. 2014 yazında 'Masturi Kabare' isimli romanı Artemis Yayınları'ndan çıktı! Özbudak'ın "Hayal-i Temsil" isimli oyunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları repertuarında yer aldı. 2015-2020 yılları arasında Kar Küresinde Bir Tavşan, Romeo ve Juliet, Sherlock-Hamid, Mutluyduk Belki Bugüne Kadar,Red Speedo, Meçhul Paşa, Süleymankurt, Klan, Gomidas oyunlarında yazar ve/veya  yönetmen olarak yer aldı.
SAHNEYİ KEŞFET!


Whatsapp Teknik Destek Hattı
Tel. No: +90 535 826 36 51
YENİPERFORM © 2020. Tüm hakları saklıdır.
“Digital Perform projesi, Almanya Dışişleri Bakanlığı, Goethe-Institut ve ortakları tarafından Uluslararası Yardım Fonu kapsamında desteklenmektedir. www.goethe.de/relieffund
Whatsapp Teknik Destek Hattı Tel. No: +90 535 826 36 51
Bu site SIM Creative&Digital tarafından hazırlanıştır.