Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı Atölyesi
Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı Atölyesi
18 Ocak 2022 itibariyle başlayacak atölyeler 7 ay devam edecek 
Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı Atölyesi* kapsamında katılımcılar 
bilgi, teori ve pratik alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklar. 

Atölyelere katılımcıları haftada bir gün zoom üzerinden GalataPerform’un eğitmen kadrosuyla çevrimiçi eğitimler alacaklar ve ayda bir gün sahne pratiği dersi yapacaklar. İngiltere’nin LAMBDA Üniversitesinde Tiyatro Tekniği bölümünden mezun olan Işık Tasarımcısı Ayşe Sedef Ayter’in liderliğindeki programda katılımcılar tiyatro tekniği bilgisi, ışık dramaturjisi ve tiyatro tekniği tarihi öğrenmenin yanı sıra eğitmenin sorumlu olduğu oyunlarda, GalataPerform oyunlarında ve 2022 Yeni Metin Festivali 11’de pratik yapma yoluyla deneyim kazanma imkanına sahip olacaklar. Son aşama olan 2022 Temmuz ayında ise, şehir dışında, 1 haftalık bir yüz yüze eğitim kampına katılacaklar. Bu kamp sürecinde katılımcılar eğitmenlerle yüz yüze eğitim yapma fırsatı bulacaklar, oyun okumalarına katılacaklar ve diğer atölyelerle beraber pratik derslere dahil olacaklar.
*Yeni Metin Festivali 11 ve Oyunlarda Deneyim İmkanı dahildir.  

Atölye Başlangıç Tarihi ve Süresi
Atölye 18 Ocak'tan itibaren Salı günleri olmak üzere haftada 2.5 saat olarak gerçekleşecek.Ayda 1 ders pratik yapılacak ve eğitmenin projelerinde de pratik yapma imkanı olacak. 


Ücret

Erken Kayıt 7 Aylık Atölye Ücreti 3600 TL (Kdv dahil) 3 Ocak 2022’ye kadar. Online ödemede taksit seçenkleriyle

Aylık: 600 TL (Kdv dahil) 

Her Salı 19.30-22.00 

Başvuru Detayları

Kayıt için yenimetin@galataperform.com adresine mail göndererek randevu alabilirsiniz. 

Atölyede burslu olarak yer almak için motivasyon mektubu ile başvurmanız gerekmektedir. Burs başvurunuz değerlendirirken yetenek, kararlılık ve ihtiyaç noktaları dikkate alınacaktır.

ATÖLYE EĞİTMENİ

Ayşe Sedef Ayter (Işık Tasarımcısı) 

1974’de Ankara’da doğdu. İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü lisans ve yüksek lisans programlarının ardından 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Koro Şarkıcılığı Bölümü'nden mezun oldu. 1999-2001 yılları arasında London Academy of Music and Dramatic Arts (LAMDA) "Stage Management and Technical Theatre" (Sahne Yönetimi ve Tiyatro Tekniği) Bölümü'nde ışık tasarımı eğitim aldıktan sonra 2002 yılında Türkiye'ye dönen Ayter, yurtdışında National Theatre, Royal Albert House ve West End'de,  yurtiçinde ise muhtelif ödenekli kurum ve özel tiyatro sahnelerinde ve çeşitli uluslararası festivallerde bir çok projeye ışık tasarımcısı olarak imza attı. 2001 yılında Londra'da Michael Northern Yılın En İyi Genç Işık Tasarımcısı ödülüne layık görülen Ayter, 2002 yılında bir İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları prodüksiyonu olan ve Şükrü Türen tarafından yönetilen "Othello",  2018 yılında da bir Toy İstanbul prodüksiyonu olan ve Kemal Hamamcıoğlu tarafından yönetilen "Baldan Karanlık"  için yaptığı tasarımlarla Afife Jale Tiyatro Ödülleri'nde En İyi Işık Tasarımcısı Ödülü'ne aday gösterildi. 2004-2011 yılları arasında MSGSÜ Tiyatro ve Modern Dans Bölümleri ve Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Bölümü'nde, 2014-2015 öğretim döneminde ise Bilgi Üniversitesi'nde "Işık Tasarımı ve Prodüksiyonda Sahne Arkası" dersleri verdi. 2019'da GalataPerform'da Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı Atölye'sinde ders vermeye başladı.2016 yılında açılan TOY İstanbul ve 2017 yılında açılan Kültüral ve DasDas performans sahnelerine teknik danışmanlık hizmeti veren Ayter, halen serbest ışık tasarımcısı, teknik danışman ve dramaturg olarak çalışmalarına devam etmektedir. 

Misafir Eğitmenler

Alandan yönetmen ve tasarımcılar misafir eğitmen olarak atölye programına dahil olacaklar.  Grupların seçimine göre canlı dersler için haftaiçi ve haftasonu seçenekleri oluşturulacaktır.

SAHNEYİ KEŞFET!


Whatsapp Teknik Destek Hattı
Tel. No: +90 535 826 36 51
YENİPERFORM © 2020. Tüm hakları saklıdır.
“Digital Perform projesi, Almanya Dışişleri Bakanlığı, Goethe-Institut ve ortakları tarafından Uluslararası Yardım Fonu kapsamında desteklenmektedir. www.goethe.de/relieffund
Whatsapp Teknik Destek Hattı Tel. No: +90 535 826 36 51
Bu site SIM Creative&Digital tarafından hazırlanıştır.