Yönetmenlik Atölyesi
Yönetmenlik Atölyesi
Yeni Metin Projesi kapsamında
Hem Pratik hem de Teorik Giriş Niteliğindeki
Yönetmenlik Atölyesi Başlıyor

17 Ocak 2022 itibariyle başlayacak atölyeler 7 ay devam edecek. Tiyatro Yönetmenliği Atölyesi kapsamında katılımcılar bilgi, teori ve pratik alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklar. Katılımcılar çevrimiçi derslerde tiyatro yönetmenliği tarihi ve teorisi üzerine çalışırken alandan profesyonellerle de tanışma şansına sahip olacaklar. Ayrıca katılımcıların yurt içi ve yurt dışından Yeni Metin Atölyelerine dahil olan eğitmenlerin derslerine katılma imkanları olacak. 

Atölyelere katılacak yönetmen adayları ayda üç Pazartesi zoom üzerinden GalataPerform’un genel sanat yönetmeni yazar, yönetmen ve oyuncu Yeşim Özsoy yönetiminde derslere katılacaklar. Senenin misafir eğitmeni ise Kayhan Berkin olacaktır.

Ayrıca misafir eğitmenlerin de dahil olduğu ana ders programında ayda bir gün Sahne Pratiği dersi için ayrıldı. Katılımcılar tüm atölyelerin son aşaması olan 2022 Temmuz-Ağustos ayında ise, şehir dışında, 1 haftalık yüz yüze eğitim kampına katılacaklar. Bu kamp sürecinde katılımcılar eğitmenlerle yüz yüze eğitim yapma fırsatı bulacaklar, oyun okumalarına katılacaklar ve diğer atölyelerle beraber pratik derslere dahil olacaklar. Atölye sonunda Kasım 2022’de gerçekleşecek Yeni Metin Festivali 11 kapsamında Yönetmenlik atölyesinden seçilen projeler programa dahil olacak.

Atölye Programı

Atölyeler Pazartesi günleri saat 19.00’da gerçekleşecektir. 

Ücret

Erken Kayıt 7 Aylık Atölye Ücreti 4800 TL (KDV dahil) 3 Ocak 2022’ye kadar. Online ödemede taksit seçenekleriyle

Aylık 800 TL (KDV dahil)

Başvuru İçin

Sorularınız için yenimetin@galataperform.com adresine mail gönderebilirsiniz. 

Atölyede sınırlı sayıda burslu adaya yer vardır. Burslu olarak yer almak için değerlendirilmek istiyorsanız özgeçmiş ve gerekçe mektubunuzu yenimetin@galataperform.com adresine gönderin. 


ATÖLYE EĞİTMENLERİ 

Yeşim ÖZSOY

Yazar, yönetmen, oyuncu, GalataPerform’un Genel Sanat Yönetmeni. Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitimi alırken katıldığı Stüdyo Oyuncuları‘nda önce öğrenci sonra eğitmen ve oyuncu olarak devam etti. Chicago’da Northwestern Üniversitesi‘nden yüksek lisansla mezun oldu. 2003te Galata Kuledibi’nde GalataPerform adında bir performans mekanı kurdu. 2004-2020 arasında oyunlara, performanslara, projelere, etkinlik ve festivallere ev sahipliği yaptı. Bu projelerden Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi halen devam eden ve uluslar arası bir yapıya sahip oyun yazarlığı alanında öncü bir projedir. 2001’den beri kendi yazdığı oyunları yönetti, sahneledi. Oyunları İtalyanca, Fransızca, Almanca, Katalanca ve İngilizce’ye çevrilmiş, Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli festivallerde sahnelenmiş, ödüller almıştır.  2018’de yazıp yönetip sahnelediği Yüz Yılın Evi adlı oyunu, Almanya’nın Maxim Gorki Tiyatrosu ve İsviçre’deki Theatre Neumarkt ile ortak yapımdır. Oyun, 2019’da The Guardian gazetesinde “mutlaka seyredilmesi gereken ilk 10 oyun” arasına girmiştir. Boğaziçi Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi ve Aydın Üniversitesinde farklı dönemlerde dersler vermiştir. Kurucusu olduğu Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyelerinde aktif olarak oyun yazarlığı, yaratıcı yazarlık, yaratıcılık ve yönetmenlik dersleri vermektedir. Halen, 2018 yılında kurulan Tiyatro Kooperatifi’nin Yönetim Kurulunda Başkan Yardımcısıdır. 2020 senesinde pandemi koşullarında Goethe Institute International Covid Relief Fund desteğiyle GalataPerform’un Galata’daki mekanını kapatmış, YeniPerform adıyla Türkiye’nin ilk sanal tiyatro mekanını kurmuştur. 

Kayhan BERKİN

Yeditepe Üniversitesi Tiyatro bölümünü dereceyle bitirdi. Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde öğrenim gördü. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli tiyatro gruplarında profesyonel tiyatro oyunculuğu, tiyatro yönetmenliği, sanat yönetmenliği yaptı. Hamlet performansıyla "yılın en başarılı erkek oyuncusu" Kreutzer Sonat, Lampedusa, Hipokrat oyunlarındaki yönetimiyle "yılın en iyi yönetmeni" ödüllerini aldı. Bu sezon Versus Tiyatro & Zorlu PSM ortak prodüksiyonu için yönettiği “Evlilikten Sahneler" TOYİstanbul için yönettiği “Düğün Şarkıcısı" Kadıköy Boa Sahne için yönettiği “Misket" ve “Zürafalar Yüzemez” Tiyatro Martı için yönettiği “En Güzel Parçam" İstanbul Devlet Tiyatrosu için yönettiği “Maçın Adamı" oyunları sahnelenmeye devam etmektedir. 

MİSAFİR EĞİTMENLER 

Berfin Zenderlioğlu, Serkan Salihoğlu, Emrah Eren, Mert Öner gibi yönetmenler misafir eğitmen olarak atölye programına dahil olmuştur. 

YURT DIŞINDAN MİSAFİR EĞİTMENLER 

Bu sene programa yurt dışından dahil olacak eğitmenler İspanya, Danimarka, Norveç, Romanya, Fransa ve İşveç’ten seçilecek. İlerleyen zamanda ilan edilecek yurt dışı programı eğitimin önemli bir parçası. 


SAHNEYİ KEŞFET!


Whatsapp Teknik Destek Hattı
Tel. No: +90 535 826 36 51
YENİPERFORM © 2020. Tüm hakları saklıdır.
“Digital Perform projesi, Almanya Dışişleri Bakanlığı, Goethe-Institut ve ortakları tarafından Uluslararası Yardım Fonu kapsamında desteklenmektedir. www.goethe.de/relieffund
Whatsapp Teknik Destek Hattı Tel. No: +90 535 826 36 51
Bu site SIM Creative&Digital tarafından hazırlanıştır.